Obezite Akupunkturu

İçindekiler

Kulakta belirli noktalara uygulanan akupunktur iğneleri ile, sinir uyarımını etkileyerek iştah kontrolünü düzenlemek mümkündür. 

Kulak akupunkturu, iştah kontrolünde etkili olan serotonin ve dopamin gibi nörotransmitterlerin salınımını etkiler. Bazı çalışmalar, kulak akupunkturunun serotonin ve dopamin düzeylerini etkileyerek iştahı düzenleyebileceğini göstermiştir. 

Serotonin, iştahı azaltan bir etkiye sahipken, dopamin iştahı artırabilir. Kulak akupunkturu, bu neurotransmitterlerin dengesini düzenleyerek iştah kontrolünü sağlayabilir.Stres hormonları olan kortizol ve adrenalin, iştahı etkileyen faktörlerdir. Kulak akupunkturu, stres hormonlarının salınımını azaltarak iştah kontrolünü olumlu yönde etkileyebilir. Araştırmalar, kulak akupunkturunun kortizol düzeylerini düşürebildiğini ve stresle ilişkili aşırı yeme veya iştah artışını azaltabileceğini göstermektedir.Gut hormonları olarak bilinen peptidler, iştah düzenlemesinde önemli bir rol oynar. Leptin, ghrelin ve kolesistokinin gibi hormonlar, iştahı etkiler. Kulak akupunkturu, bu gut hormonlarının dengesini düzenleyerek iştah kontrolünü sağlayabilmektedir. Bazı çalışmalar, kulak akupunkturunun leptin düzeylerini artırabileceğini ve ghrelin düzeylerini azaltabileceğini göstermiştir.Otonom sinir sistemi: Kulak akupunkturu, otonom sinir sisteminin aktivitesini etkileyerek iştah kontrolünü sağlayabilmektedir. Tüm bunlar yanında uygulanan diğer bütüncül tedaviler ve size özel olarak hazırlanmış beslenme protokolü ile kliniğimizde kilo verme konusunda başarı sağlamak mümkündür.

Uzm. Dr. Burak Aydın

Fonksiyonel Tıp alanında uzmanından bilgileri Blog sayfamızda paylaşıyor ve sizleri bilgilendiriyoruz. Hacamat, Ozon Tedavisi ve Glutatyon başta olmak üzere tüm alternatif tıbbın bilgilerine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Tüm Gönderiler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ozon Tedavisi

Ozon Tedavisi hakkında faha fazla bilgi alabilirsiniz.
POPÜLER

Glutatyon

Glutatyon hakkında faha fazla bilgi alabilirsiniz.
POPÜLER

Fonksiyonel Tıp

Fonksiyonel tıp hakkında faha fazla bilgi alabilirsiniz.
POPÜLER
Dr. Burak Aydın

Uzm. Dr. Burak Aydın

Burak AYDIN’a ulaşmak için aşağıdaki bilgileri kullanabilir ve anında randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Sosyal Medya