Hacamat

İçindekiler

Toksinlerden Kurtulma Yolunda İlk Adım: Hacamat

Birçok dinde ve gelenekte iyileştirici gücüyle bilinen, kadim bir tedavi metodu olarak günümüze kadar ulaşmış bir uygulamadan bahsedeceğiz; Kupa Tedavisi (hacamat).

Kupa tedavisi, çok eski yıllardan bu yana birçok hastalıkta kullanılmak üzere insanlar arasında bilinen bir uygulamaydı. Birçok kültür ve medeniyette yer edinmiş olan bu tedavinin tarihi Eski Mısır’a kadar ulaşması, M.Ö. 1550 yılına ait olan papirüslerde dahi bahsedilmiş olması düşündürücüdür. Peki, bu yöntemi özel ve etkili kılan yönü neydi? Tüm hastalıkların şifası olabileceğine, ruhsal ve bedensel sıkıntıların çaresi olabileceğine yönelik kuvvetli inanışların ardındaki sırrı anlamaya çalışırken, öncelikle kupa tedavisinin ne olduğunu öğrenelim.

 

 

Kupa Tedavisi Nedir?

Vücut üzerinde belirli noktalara vakum uygulamak temeline dayanan bir uygulamadır. Yaş ve kuru kupa olarak bilinmektedir. Yalnızca kupa kullanılarak vakum etkisinden yararlanılmasına kuru kupa denirken, steril bistüri yardımıyla cilt üzerinde minik kesilerin oluşturulduğu yönteme ise yaş kupa (hacamat) tedavisi denilmektedir. Her iki şekilde de amaç, deri üzerinde oluşturulan negatif emme basıncıyla cilt altı haberleşme sistemlerini, birbirleriyle mükemmel bir düzende bağlantılı olan sinyal yolaklarını harekete geçirmektir.

 

Ne işe yarar? Hangi hastalıklarda kullanılır?

Hacamat tedavisi, vücuttaki toksinleri uzaklaştırmada, lenfatik sistemi harekete geçirerek bağışıklık sistemini güçlendirmede, deri üzerine uygulanan vakum etkisiyle ağrıyı azaltmada, sinir uçlarına yaptığı uyarı ile kas-iskelet sistemindeki problemleri gidermede, detoks etkisi ile ruhsal sistemin dengeye getirilmesinde oldukça etkili ve faydaları saymakla bitmeyen bir tedavi şeklidir.

Kliniğimizde hacamat tedavisi uygulanan rahatsızlıklar:

 • Fibromiyalji sendromu, kronik ağrılar
 • Romatizmal hastalıklara ait kronik ağrı, eklem hareket kısıtlılığı, sabah tutukluğu, yorgunluk gibi durumlar
 • Bel-boyun fıtıkları
 • Sırt ve omuz ağrıları
 • Sık hastalanma
 • Kronik yorgunluk, sabahları yorgun uyanma, gün içinde uyku hali
 • Kas spazmları
 • Diz ağrısı (Kireçlenme, sıvı kaybı, menisküs, bağ yırtılmaları)
 • Ayak bileği ağrıları, burkulmalar
 • Migren ve gerilim tipi baş ağrısı gibi organik olmayan baş ağrıları
 • Uykusuzluk, gerginlik
 • Sinüzit
 • Huzursuz bacak sendromu

Hekim tarafından uygulanması gereken bu tedavi metodunun, yukarıda bahsedilen birçok rahatsızlıkta etkili olduğu görülmüş ve bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır. Güvenli ve steril şartlar sağlanarak yapıldığında gözle görülür sonuçlar alınabilmektedir.

Hacamat Nasıl Uygulanır?

Cilt üzerine uygulanan vakum sonrasında yapılan milimetrik kesiler oluşturulur. Kupa yerleri kişiye özel, hekimin bütüncül muayenesi sonrasında belirlenir ve ihtiyaca göre akupunktur noktalarına uygulanır.

Hacamat Ne Kadar Sürer?

30-35 dk sürmektedir.

Hacamat Öncesinde nelere dikkat etmek gerekir?

Hacamat tedavisi ile vücuttan toksin atılımı amaçlandığı için öncesinde sindirim sisteminin çalışıyor olması istenmez. 3-4 saatlik açlık gerekmektedir. Ancak tansiyon düşmesine sebebiyet vermemek için sıvı alımına devam edilebilir.

Sigara içenlerin en az 2 saat önce sigara içmiş olması istenir.

Hacamat yaptırmak istiyorum ancak saçımı kestirmek zorunda mıyım?

Hayır, kliniğimizde hacamat uygulamasında saç kesilmez, baş hacamatı özel cihaz ile uygulanmaktadır.

Hacamatı hangi günler yaptırmam gerekiyor?

Hacamat, hicri takvime göre ayın çekim gücünün değişkenlik göstermesi ve bu günlerde toksinlerin vücuttan atılımının kolaylaşması esasına dayanarak belirli günlerde yapılması tavsiye edildiğini biliyoruz. Ancak tedavi maksadıyla yapılacak hacamat, herhangi bir günde yapılabilir, geciktirilmemelidir.

Hacamattan sonra ne yememeliyim?

Hacamattan sonra özellikle hayvansal gıdalardan 24 saat süre boyunca uzak durulması, hacamatın etkinliğini arttıracaktır. Et, süt, peynir, yumurta gibi gıdaların alınmaması, bitki kaynaklı beslenilmesi gerekir.

Hacamattan sonra iz kalır mı?

Hayır. Doğru bir şekilde yapılan hacamat uygulamasından sonra deride iz kalması beklenmez. Cilt altına doğru derinlikte yapılan insizyonlar, ciltte yara izleri oluşmasına engel olur.

Hacamat sırasında bayılır mıyım?

Öncesinde yapılan yanlış hacamat uygulamalarının etkisiyle, bayılma, baş dönmesi, bulantı vb semptomlar yaşayan kişiler, bir daha hacamat yaptırmak istemeyebilirler. Ancak, uygulama tekniği, hacamat pozisyonu, öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenlere riayet edildiğinde hacamat sırasında bayılma, baş dönmesi vb. durumlarla karşılaşmayız.

Uzm. Dr. Burak Aydın

Fonksiyonel Tıp alanında uzmanından bilgileri Blog sayfamızda paylaşıyor ve sizleri bilgilendiriyoruz. Hacamat, Ozon Tedavisi ve Glutatyon başta olmak üzere tüm alternatif tıbbın bilgilerine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Tüm Gönderiler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ozon Tedavisi

Ozon Tedavisi hakkında faha fazla bilgi alabilirsiniz.
POPÜLER

Glutatyon

Glutatyon hakkında faha fazla bilgi alabilirsiniz.
POPÜLER

Fonksiyonel Tıp

Fonksiyonel tıp hakkında faha fazla bilgi alabilirsiniz.
POPÜLER
Dr. Burak Aydın

Uzm. Dr. Burak Aydın

Burak AYDIN’a ulaşmak için aşağıdaki bilgileri kullanabilir ve anında randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Sosyal Medya